Bozcaada

Bozcaada Çanakkale’nin popüler tatil beldesidir. Belediye olarak yönetilmektedir. Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Yılmaz, Kaymakamı İbrahim Gültekin’dir.

Bozcaada İklimi ve görüntüsü itibari ile Ege esintilerini taşır. Girişte her ne kadar ufak bir balıkçı kasabasını andırsa da 37.6 km kareye uzanan geniş bir coğrafi yapıya sahiptir.

bozcaada

Bozcaada’yı Farklı Kılan Sebepler

Bozcaada çevresindeki yeşillikler içerisindeki otantik bağ evleri, merkezdeki şirin butik otelleri, mütevazi pansiyonları, geniş plajları, kordona uzanan mavi-beyaz renklerde et-balık restaurantları, şarap kokan renkli sokakları, doğallığını koruyan tarihi yapıları ve kendine has lezzetleri bu şirin tatil beldesine her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırmaktadır.

bozcaada gün batımı

Bozcaada’ya Geldiğinizde Yapmadan Dönmeyin

Bozcaada’ya gelirken fotoğraf makinenizi yada telefonunuz için selfi çubuğunuzu mutlaka çantanıza almayı unutmayınız. Çünkü ada genelinde oldukça fazla fotoğraf çekilecek yer mevcuttur.

bozcaada pansiyon

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en büyük üçüncü adasıdır. Tek bir merkezden oluşmasına ve hiç köyü bulunmamasına rağmen keşfedilecek pek çok yapıya, plaja, aktiviteye ve lezzete ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzeydoğusunda yer alan şirin merkezine, Çanakkale merkezi ve Geyikli’den hareket eden feribotlarla yaklaşık yarım saatte varılabilmektedir.

bozcaada kalesi

Bozcaada Kalesi

Farklı uygarlıkların kesiştiği bir noktada ve karaya yakın bir konumda yer aldığı için yüzyıllar boyunca istila ve yağmalanma gibi tehlikelerle karşı karşıya kalmıştır. Bu kadar küçük ve mütevazı bir yerleşim yeri için bu kadar büyük ve ihtişamlı bir kale yapılmasının sebebi de adanın tehlikelere açık olan konumu. Farklı dönemlerde Cenevizliler, Fenikeliler ve Venedikliler tarafından kullanılan kale, 1815 yılında 2. Mahmut’un yapıyı tamamen yeniletmesiyle son halini almıştır. Ziyarete açık olan kale, konser dönemlerinde de kullanılmaktadır.

BOZCAADA PANSİYON SOKAĞI

Rengarenk ve Sanat Kokan Sokakları ile Bozcaada

Bozcaada merkezi Rum Mahallesi olarak bilinen Cumhuriyet Mahallesi’nden ve Türk Mahallesi olarak bilinen Alaybey Mahallesi’nden oluşmaktadır. Rum Mahallesi’nde birbiriyle paralel, meydanı olmayan sokaklar bulunurken, Türk mahallesinde ise düzensiz ve meydanlara çıkan sokaklar yer almaktadır.

İki mahalle arasında sokaklarında görülen bu farklılık evlerinde de dikkat çekmektedir. Rum Mahallesi’nde daha çok beyaz renkte, söveli kapı ve pencereleri olan maksimum iki katlı evler bulunurken, Türk mahallesinde farklı renklerde, ahşap ağırlıklı, cumbalı evler bulunmaktadır.

bozcaada-meryem-ana-kilisesi

Meryem Ana Kilisesi

Rum Mahallesi’nin ortasındaki üzerinde yazan yapım yılı 1869 Meryem Ana Kilisesi, adanın tarihi ve önemli simgelerinden birisidir. Meryem Ana Kilisesi ziyaret saatleri sadece Pazar sabahlarıdır.

köprülü mehmet paşa camii

Alaybey Camii

Türk Mahallesi’nde yer alan Alaybey Camisi ise 1700’lü yıllarda inşa edilmiş ve harap haldeyken ismini aldığı kale kumandanı Miralay Ahmet Ağa tarafından tekrar yaptırılmıştır. Cami günümüzde kullanıma açık ve ziyaret edilebilir durumdadır.
bozcaada müzesi

Bozcaada Müzesi

Ada merkezinde görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Bozcaada Müzesi’dir. Adaya ait eski fotoğraflarından, Osmanlı’ya ait belgelere, yıllanmış şaraplardan, düşman kuvvetlerinin eşyalarına kadar müzede pek çok eser sergilenmektedir.

ayazma plajı bozcaada

Bozcaada Plajları

Bozcaada merkezi dışında özellikle güney kıyıları plajlarından dolayı oldukça yoğun ilgi görüyor. Rüzgar genelde kuzeyden estiği için daha çok güney sahillerinin tercih edildiği adanın en ünlü plajı Ayazma Plajı’dır. Akvaryum Koyu ise özellikle su altını keşfetmekten hoşlananlar için idealdir.

Ada’nın batısı ise nefes kesen gün batımlarına ev sahipliği yapmaktadır. Batı Burnu olarak bilinen alanda rüzgar türbinleri ve terk edilmiş Polente Feneri muhteşem manzaraya eşlik etmektedir

Bu şirin belde halkının temel geçim kaynaklarından biride üzüm bağcılığıdır. Ada şarabı, reçelleri (özellikle domates reçeli) ve pekmezi ile ünlüdür. Balık ve diğer taze deniz ürünlerinden yapılan mezelerini mutlaka geldiğinizde tatmalısınız.

ayazma plazma mısırcısı

Adada Yapılabilecek Etkinlikler

Rüzgar sörfü ve dalış adada en sık yapılan su sporları arasındadır. Rüzgar sörfü ve dalışa ek olarak su kayağı, kano ve jet ski gibi birçok aktivite yine burada gerçekleştirilebilir. Ayrıca adayı ve çevresini denizden keşfetmek isteyenler tekne turlarına da katılabilir.

bozcaada konaklama yerleri

Bozcaada Konaklama

Bozcaada’da konaklama seçeneklerinin çoğu merkezde toplanmış küçük otellerden oluşmaktadır. Genellikle oda kahvaltı dahil konaklama hizmeti sunan butik otelleri ile beraber adanın farklı noktalarına dağılmış olan bağ evleri sizleri misafir etmek için ilkbahar ve yaz aylarında hizmet vermektedir. Adada sezon nisan ile kasım ayları arasında sürmektedir.

Bozcaada otel fiyatları ne kadardır?

Bozcaada otel fiyatları kişi başı günlük 100 TL’den başlamaktadır.


Bozcaada’da Rum Mahallesi’nde önerilen oteller hangileri?

9 Oda Butik Otel, Su Otel, Cumbalı Otel temizliği ve konumu itibari ile önerdiğimiz butik otellerdir.


Bozcaada’da Türk Mahallesi’nde önerilen oteller hangileri?

Helvacıoğlu Butik Otel ve Le Mansion Otel sakin konumu ile önerdiğimiz oteller arasındadır.


Bozcaada’da önerilen pansiyonlar hangileri?

Cenk Pansiyon ve Müzeyyen Pansiyon fiyatları itibari ile ekonomik temiz pansiyonlar arasındadır.


Bozcaada’da denize sıfır oteller hangileridir?

Otel Kaikias, Capraz Resort Hotel, Deniz Bahçe Otel, Bertiz Hotel, e2 Deniz Otel Bozcaada’da denize sıfır otellerdir.


Bozcaada’da havuzlu oteller hangileridir?

Capraz Resort Hotel,Pelagos Hotel,Bertiz Hotel,Aya Yorgi Evleri,Ataol Tatil Çiftliği,Siesta Otel,Mira Otel,Kemerbağ 29 Mini Resort,Ada Bacchus havuzlu Bozcaada otelleridir.


Bozcaada’da yarım pansiyon oteller hangileridir?

Çapraz Tatil Köyü yarım pansiyon Bozcaada otellerindendir.